Riga United Ladies

v

27 / 05 / 2018 14:00

Riga United FC

v

06 / 06 / 2018 20:00

Under-10 Team

riga united under 10Riga United under-10 team is the perfect group for young, developing footballers and a fun and enjoyable introduction to the game for many kids. At this age level, the priority is to create an environment where the children get plenty of touches, dribbles and shots, so that they can develop their individual technique in a positive environment. Riga United believes that it is essential our coaches create an atmosphere where our young players can make new friends, have fun and learn how to play the game to their best ability.

Riga United U-10 komanda ir lieliska grupa jauniešiem, kurā attīstīt futbola prasmes un jautri pavadīt laiku ar daudziem citiem bērniem. Šajā vecuma prioritāte ir radīt vidi, kurā bērni daudz pieskaras bumbai, driblē un uzlabo sitiena prasmi. Riga United uzskata, ka ir svarīgi mūsu treneriem radīt atmosfēru, kurā mūsu jaunie spēlētāji var iegūt jaunus draugus un mācīties, kā spēlēt spēli.

Coach profile
Arturs Zalitis is a qualified coach with several years experience coaching children. As a footballer he plays in the Latvian Second Division for FK Traktors. Arturs is fluent in Latvian, English and Russian and is renowned for always having a smile on his face.

Arturs Zālītis ir kvalificēts treneris ar vairāku gadu pieredzi trenējot bērnus. Kā futbolists viņš spēlē Latvijas Otrā divīzijas klubā FK Traktors. Arturs brīvi pārvalda latviešu, angļu un krievu valodas un ir pazīstams ar to, ka viņam sejā vienmēr ir smaids.

riga academy

Are you interested in your child joining Riga United under-10 team?
For more details: info@rigaunited.com; 2869 4224; 2208 4613

Vai jūs interesē, lai jūsu bērns pievienotos Riga United Under-10?

Sīkāka informācija: info@rigaunited.com; 2869 4224; 2208 4613